КАКЪВ Е ПРОБЛЕМЪТ?

Търсим отговори на прости въпроси за социални проблеми, свързани с

младите, жените, ромите, бездомните, бежанците, ощетени хора и техните предизвикателства с психичното здраве, бедността, насилието, социалното изключване и човешките права.

Говорим с пряко засегнатите, за да разберем повече от първа ръка за онова, с което се сблъскват и което остава между редовете. Споделяме техните гледни точки, както и тези на неправителствени организации относно първопричините на социалните проблеми и ролите на всеки един от нас в обществото. Любопитни сме да разберем мнението на гражданите, изложени на всякаква информация. Вярваме, че за да има повече критично мислене, трябва да създаваме разговори между хора с разнообразен опит, чийто начин на живот никога не ги среща на едно място.


Част от проекта е проучването ни между НПО и активни граждани в България. Търсихме отговор на въпроса защо и къде се къса връзката между гражданските организации и гражданите.

ЗАЩО ПРОУЧВАНЕТО Е ВАЖНО ЗА НАС

Гражданският сектор в България е все още в процес на развитие и доверието в него е крехко и противоречиво. Индексът за устойчивост на неправителствените организации в България за 2020 г. (изготвян от USAID и БЦНП) е 3.5 – коефициент, който поставя третия сектор в категорията на развиващата се устойчивост, без значителни изменения спрямо предходната година. В трите направления – организационен капацитет, секторна инфраструктура и обществен престиж се наблюдават подобрения, за сметка на влошаващите се правна среда и застъпничество. През 2019 г., проучване на „Галъп Интернешънъл“ и „Уелкъм тръст“ в световен мащаб постави България на последно място (от общо 140 държави) по доверие в неправителствените организации. Разпространението на COVID-19 доведе със себе си редица политически, икономически и социални кризи – обстановка, в която гражданският сектор пое отговорности и понесе тежести, които не останаха незабелязани и имаха добър отзвук в общественото пространство. Настъпилите кризи като че ли засилиха вярата и упованието в неправителствения сектор като посредник и инструмент за справяне с проблеми от редица сфери на обществения живот. Въпреки това, актуалният въпрос къде се къса връзката между НПО и гражданите остава по-скоро в рамките на самия сектор и не намира заслуженото публично внимание извън самите граждански организации. С резултатите от проучването, Рефлектор се надява да провокира повече разговори за състоянието на гражданския сектор с участието на самите граждани, заинтересовани да се включват по един или друг начин в работата на неправителствените организации. Нещо повече, вярваме, че откритите публични дискусии по темата имат потенциала да дефинират страхове, да развенчават митове и да намират решения.

Previous
Previous

Imagine Peace

Next
Next

Ж.К. СОФИЯ